تاریخچه جهان
آیا از تاریخ درس میگیرید؟
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


تاریخچه،زندگینامه،تاریخچه ایران،تاریخچه جهان،بنای تاریخی،تاریخ،مطالب و عکسهای تاریخی،تاریخ و باستان شناسی

مدیر وبلاگ :

ماكس كارل ارنست لودویگ پلانك در بیست و سوم آوریل سال 1858 در شهر كیل آلمان زاده شد. وی فرزند ششم ویلهلم پلانك استاد علوم قضایی دانشگاه شهر بود. افراد خانواده پلانك احترام زیادی برای آموزش و پرورش و فرهنگ و حفظ ارزشهای سنتی خانواده قائل بودند.

ماكس كارل ارنست لودویگ پلانك در بیست و سوم آوریل سال 1858 در شهر كیل آلمان زاده شد. وی فرزند ششم ویلهلم پلانك استاد علوم قضایی دانشگاه شهر بود. افراد خانواده پلانك احترام زیادی برای آموزش و پرورش و فرهنگ و حفظ ارزشهای سنتی خانواده قائل بودند. والدین همه آنها خصوصیات را به فرزند انتقال داده بودند. نامه های پلانك گوشه ای از زندگی خانوادگی اش را بازگو می كنند كه در آنها سخن از گذرانیدن تابستان در تفرجگاه الدنای كنار دریای بالتیك و بازی كروكه روی چمن و از خواندن رمانهای والتر اسكات در هنگام شب و از به روی صحنه آوردن نمایش و موسیقی با شركت افراد خانواده زیاد به میان می آید. پلانك دوره دبیرستان را درگیمنازوم مكسیمیلان شهر مونیخ گذرانید و در آنجا بود كه به علاقه خود پی برد. پلانك اعتبار و امتیاز تفهیم معنای قوانین فیزیك را به خود برای اولین بار به هرمان مولر دبیر ریاضی خویش می دهد. پلانك یك تیزهوش استثنایی نبود. دبیرانش در گیمنازیوم از لحاظ رتبه او را به شاگرد اولی نزدیك میدانستند اما او را در هیچ زمانی شاگرد اول نشناختند. معلمان وی در او جز رفتار شخصی خوب و سختكوشی در كار نشانه ای كه حاكی از تابناكی هوش یا وجود استعداد خاصی باشد، ندیدند. به هر حال مهارتهای او در برخوردهای اجتماعی باید از گونه تراز اولی بوده باشد چرا كه محبوب معلمان و همكلاسان خود بود. پلانك در پایان دوره گیمنازیوم خود در سال 1784 هنوز تصمیمی در زمینه انتخاب رشته برای آموزشهای بعدی خود نگرفته بود. تا اینك سرانجام ابتدا دانشجوی دوره كارشناسی دانشگاه مونیخ و چندی بعد دانشجوی آن دوره دانشگاه برلین شد. وی به خواندن فیزیك عملی و ریاضیات پرداخت و در پی انتقال به دانشگاه برلین در كلاسهای فیزیكدانان مشهور آن روز هرمان فن هلمهولتز و گوستاو كیرشهوف شركت كرد. پلانك علاقه خویش به ترمودینامیك را مدیون این دو استاد می دانست. پلانك نظریه مكانیكی گرمای كلاوزیوس را به تفصیل مطالعه كرد و بعدها خاطر نشان ساخت كه این مطالعه خصوصی چیزی بود كه سرانجام وی را به فیزیك كشاند. پلانك كه تحت تأثیر كار و روشنی روش استدلال كلاوزیوس قرار گرفته بود رشته اصلی درس خود را ترمودینامیك انتخاب و بررسی در قانون دوم آن را موضوع تز دكترای سال 1879 خویش در دانشگاه مونیخ كرد.
تز دكترای پلانك مروری بر دو اصل كلاسیك ترمودینامیك بود. اصل اول، اصل بقای انرژی و اصل دوم مفهوم آنتروپی (كمیتی كه اندازه اش در تمام فرایندهای فیزیكی حقیقی مدام در افزایش است). افكار پلانك درباره آنتروپی و آزمایشهای پیشنهادی او در آن باره هیچكدام از راهنمایان دانشگاهی ممتاز او را تحت تأثیر قرار نداد. استاد هلمهولتز او را اصلاً نخواند و كیرشهوف هم كه آن را خواند از ان خوشش نیامد. حتی كلاوزیوس كه منبع الهام او بود كمترین علاقه ای به موضوع نشان نداد. پلانك با آن واكنش استادان نسبت به پایان نامه دكترای خود با وقار و آرامش برخورد كرد و با اشتیاقی حتی بیش از پیش به كار برگشت. فارغ التحصیل شدن وی به سبب بیماری اش با دو سال تأخیر همراه بود اما درجه دكترایی كه سرانجام در سال 1879 گرفت با رتبه ممتاز بود.
پلانك در سال 1880 با سمت دانشیاری به هیأت علمی دانشگاه مونیخ پیوست و پنج سال پس از آن به مقام استادی دانشگاه كیل رسید. استخدام به عنوان استاد غیررسمی در دانشگاه كیل پلانك را از استقلال علمی بیشتری برخوردار ساخت. گوستاو كیرشهوف استاد راهنمای قدیمی پلانك در سال 1889 درگذشت و كرسی استادی او در دانشگاه برلین خالی ماند و پلانك به جای كیرشهوف به عنوان استادیار و مدیر مؤسسه فیزیك نظری منصوب شد. پلانك در یكی ازروزها كه به یاد نداشته است در چه كلاسی از دانشگاه برلین درس دارد جلوی اتاق دفتر بخش ایستاده و از كارمندی نشانی محل برگزاری درس آن روز پروفسور پلانك را جویا میشود. كارمند در جواب می گوید: آنجا مرو مرد جوان تو بسیار جوانتر از آن هستی كه بتوانی درس پلانك، استاد فرهیخته ما را بفهمی. پلانك در پی استقرار در كرسی استادی خویش توجه خود را معطوف پدیده تابش جسم سیاه مشكل روز فیزیك كلاسیك كرد كه آن را نخستین بار كیرشهوف به میان آورده بود. پلانك در سال 1900 به این نتیجه رسید كه برای توضیح پدیده تابش جسم سیاه باید ایده كاملاً جدیدی را پیش كشید. وی این فكر را در میان نهاد كه انرژی نیز مانند ماده از آحاد یا بسته های كوچكی درست شده است. او آن آحاد را كوانتوم نام داد. كلمه ای مأخوذ از زبان لاتینی به معنی «چقدر» و جمع آن كوآنتا بود، این فكر كه با اصول و قوانین آن زمان وفق نمی كرد بالطبع مخالفانی بوجود آورد ولی این مخالفتها بیش از پنج سال طول نكشید زیرا تئوری اینشتین كه متكی به تئوری كوآنتا بیان شد ارزش واقعی و حقیقی تئوری بیان شده بوسیله پلانك را معلوم نمود. بعد از آنكه پلانك و اینشتین با یكدیگر مكاتباتی آغاز كردند كه تا پایان عمر پلانك ادامه یافت و سبب همكاری های مهمی بین آنها در زمینه خواص نور نیز شد.
سهمی كه پلانك در پیشبرد علم ادا كرد او را «دانشمند دانشمندان» كرد. او مورد احترام همكاران خود در همه حوزه های علمی و از همه ملیتهای جهان بود. در سال 1918 كه جایزه نوبل در فیزیك اعطا می شد، آلبرت اینشتین، نیلز بوهر، ارنست رادرفورد و ورنرهایزنبرگ – كه همه می توانستند خود مستحق كسب آن افتخار باشند- مناسبت را با توافق بدون شرط خویش تاریخی تر كرده مستحق ترین شخص برای دریافت جایزه را پلانك دانستند. بدین ترتیب پلانك به اخذ جایزه نوبل نائل آمد و استاد دانشگاه برلین گردید. همچنین شاهد تأسیس «انجمن ماكس پلانك برای پیشبرد علم» به جای انجمن «قیصر ویلهلم» كه در سال 1911 پی افكنده شده بود- گردید (خود او از 1930 تا 1937 ریاست این انجمن را برعهده داشت).
پلانك در روز چهارم اكتبر سال 1947 در نود و دو سالگی در پی یك حمله قلبی درگذشت. تاریخ او را به پاس دو كشف عمده اش به یاد خواهد داشت: كشف نظریه كوآنتومی و كشف آلبرت اینشتین در سال 1948 در ستایشنامه ای كه عنوان آن «در رثاء ماكس پلانك» بود چنین نوشت:
انسانهای زیادی عمر خود را وقف علم می كنند اما آنها همه به خاطر علم آن كار را نمی كنند عده ای برای آن به معبد علم می آیند كه علم به آنها فرصت بروز استعدادهای ویژه شان را می دهد. برای این گروه علم گونه ای ورزش است كه آنها از تمرین در آن به وجد می آیند مانند آن ورزشكاری كه از تمرین دادن به ماهیچه های قوی خود شاد می شود. گروه دیگری از انسانها به معبد علم برای عرضه توده مغز خود می آیند به آن امید كه از آن كار بازده مفیدی بیاندوزند. این عده تنها از آن رو سر از كار علمی در می آورند كه شرایط گزینش حرفه انتخابی را به حسب اتفاق پیش روی آنها نهاده است. اگر شرایط حاكم بر آن گزینش به گونه دیگری بود، آنها ممكن بود سیاستمدار یا مدیر تجاری بشوند چنانچه پیش آید كه خدا فرشته ای از فرشتگان خود را برای بیرون راندن گروههایی كه نام بردم از معبد به پایین بفرستد، بیم آن دارم كه معبد از بن خالی شود. با این حال هنوز شمار اندكی از عابدان در آن باقی خواهند ماند برخی از زمان گذشته و برخی از عصر خود ما. پلانكِ ما جای در گروه اخیر دارد و از این روست كه ما همه او را دوست داریم.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 20 مرداد 1389
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 08:32 ب.ظ
I have visited your website repeatedly, and found it to be very
informative
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 09:20 ب.ظ
Howdy! This article couldn't be written much better!
Looking through this post reminds me of my previous roommate!
He always kept talking about this. I will send this
post to him. Fairly certain he'll have a good read.
Thanks for sharing!
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 04:15 ب.ظ
Hey there! I'm at work browsing your blog from my new
iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to
all your posts! Carry on the excellent work!
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 12:38 ق.ظ
Nice post. I was checking constantly this weblog and I am inspired!

Extremely useful information particularly the ultimate part :
) I care for such info a lot. I was seeking this certain info for a long time.

Thank you and good luck.
یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 02:30 ق.ظ
"We will need to build to a different one crescendo, cheri," he said.
"And we all are going to have an ending which will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were full of lust,
as well as the soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.

I'd been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the top of his cock push agonizingly at the entrance of my pussy,
and I want to him to thrust into me hard. Instead he pulled back and
slid his hardness back approximately my clit.

I used to be aching to acquire him inside, and I could tell that his ought
to push that wonderful hard cock inside me was growing. His moans grew to enhance mine, and I knew
the impression of my wet pussy lips for the head of his cock was getting a lot of both for of us.


"Let the finale begin," he stated, and he slid
the top of his cock inside me.

We both gasped because held his cock there for just a moment.
I contracted my pussy to pull him further inside, and the man threw his head back in the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside
me, and each time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful because it filled
me, but I wanted all this inside me. I rolled aside and rested my leg against his shoulder, anf the husband
plunged his cock entirely in.
جمعه 20 اردیبهشت 1398 07:33 ب.ظ
My family all the time say that I am killing my time here at net, however I know I am getting knowledge daily by reading such fastidious articles.
شنبه 14 اردیبهشت 1398 01:47 ق.ظ
thanks a lot a whole lot this site is conventional as well as informal
دوشنبه 9 اردیبهشت 1398 07:14 ب.ظ
Hey I am so delighted I found your blog page, I really found you by mistake,
while I was browsing on Bing for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you
for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have
bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have
time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great work.
شنبه 31 فروردین 1398 04:43 ب.ظ
buy erectile dysfunction meds http://viagralim.us buy erectile dysfunction meds !
Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different browsers and both show the same results.
شنبه 24 فروردین 1398 04:51 ق.ظ

Really plenty of wonderful facts.
drugstore online canada canadian cialis canadian pharmacy meds aarp recommended canadian pharmacies pharmacy times canadian pharmacies-24h drugs for sale canadian pharmacies without an rx northwest pharmacies mail order canadian pharmacies online prescriptions
سه شنبه 13 فروردین 1398 05:23 ق.ظ
Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i
subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal.

I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept
یکشنبه 11 فروردین 1398 12:52 ب.ظ
It also fits in Swіss Army tools witһ tootһpicks.
شنبه 10 فروردین 1398 11:35 ب.ظ
A website is an essential business tool -- and every business uses its site differently.
Some use it to generate instant revenue through ecommerce
sales while others put it to use to generate leads, telephone calls or
physical location visits. There is something that each business really wants to accomplish with its website: leveraging it to produce more growth.
There are numerous ways to increase your leads, sales and revenue without buying
a complete redesign and rebuild. Here are 10 hacks that you
should consider trying -- while simple, they can potentially help your business grow significantly.

1. Perform conversion audit. Are you currently positive your website was created to convert traffic?

The fact remains, a lot of web design companies are great at creating appealing websites, nevertheless they aren't conversion rate experts.
Having a full-blown conversion audit performed is worth the
tiny out-of-pocket expense. Related: 5 Tools to Help You Audit Your Web Content If you can identify problems and make changes to correct
them prior to launching marketing campaigns it wil dramatically reduce wasted advertising spend and offer you a stronger base
to begin with
چهارشنبه 29 اسفند 1397 08:14 ب.ظ
I have been surfing online more than three hours nowadays, but I never discovered any
interesting article like yours. It's lovely worth
sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers made just right content as you probably did, the web will be much more helpful than ever before.
دوشنبه 27 اسفند 1397 10:33 ق.ظ
bet to win
دوشنبه 27 اسفند 1397 07:06 ق.ظ
Somebody essentially help to make severely articles I would state.
That is the very first time I frequented your web page and so far?
I surprised with the analysis you made to create this particular
put up incredible. Excellent process!
سه شنبه 7 اسفند 1397 05:56 ب.ظ
Excellent site you have here.. It's difficult to find quality writing like yours these days.

I truly appreciate people like you! Take care!!
پنجشنبه 2 اسفند 1397 04:41 ق.ظ
Every weekend i used tto ggo to see this web page, aas i want enjoyment, as this this website coonations actually fastidious funny stuff too.
سه شنبه 9 بهمن 1397 03:36 ق.ظ
It's in fact very difficult in this active life to listen nrws on TV, thus I only
use internet foor that purpose, and obtain the hottest information.
سه شنبه 9 بهمن 1397 01:57 ق.ظ
I have bewen surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
It's pretty worth enough for me. In my view, iif all web owners and bloggers made good content as you did, thhe web
will be a lot more useful than ever before.
دوشنبه 8 بهمن 1397 03:15 ق.ظ
Hello, I check your blogs regularly. Your story-telling style is awesome, keep doing what you're doing!
دوشنبه 8 بهمن 1397 01:36 ق.ظ
I'll immediately snatch your rss feed as I can not find your email subscription link or e-newsletter service.
Do you have any? Please lett me know so that I could subscribe.
Thanks.
شنبه 6 بهمن 1397 01:23 ق.ظ
I've been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting
article like yours. It's pretty worth enough for
me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as
you did, the internet will be much more useful than ever before.
شنبه 6 بهمن 1397 01:05 ق.ظ
Check out the curves on this sexy girl wearing a bikini.
http://dapalan.com/Rffc She has some awesome tits!
جمعه 5 بهمن 1397 10:32 ق.ظ
Simplky desire to say your article is as astonishing.
The clarity to your puhblish is simply spectacular and i could suppose you're a
professional in this subject. Fiine along with your permission allow me too take hold of your RSS feed to keep uup to dqte with coming near near post.
Thaks one million and please keep uup thhe gratifying work.
سه شنبه 2 بهمن 1397 08:44 ق.ظ
It is truly a nice and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this helpful information with us.
Please stay us informed like this. Thanks
for sharing.
سه شنبه 2 بهمن 1397 08:18 ق.ظ
After looking over a number of the articles on your site, I seriously appreciate your way of blogging.
I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back
in the near future. Please visit my web site as well and let me know how you feel.
سه شنبه 2 بهمن 1397 06:20 ق.ظ
Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it ;) I may come
back yet again since i have saved as a favorite it.

Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue
to guide other people.
سه شنبه 2 بهمن 1397 05:29 ق.ظ
naturally like your website but you need to check the spelling on several
of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome
to inform the truth however I'll definitely come back again.
جمعه 28 دی 1397 04:18 ب.ظ
I am genuinely thankful to the owner of this website who has
shared this wonderful paragraph at at this place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 31 تا 60


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای تاریخچه جهان محفوظ است