تاریخچه جهان
آیا از تاریخ درس میگیرید؟
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


تاریخچه،زندگینامه،تاریخچه ایران،تاریخچه جهان،بنای تاریخی،تاریخ،مطالب و عکسهای تاریخی،تاریخ و باستان شناسی

مدیر وبلاگ : pourrashidi
نویسندگان

ماكس كارل ارنست لودویگ پلانك در بیست و سوم آوریل سال 1858 در شهر كیل آلمان زاده شد. وی فرزند ششم ویلهلم پلانك استاد علوم قضایی دانشگاه شهر بود. افراد خانواده پلانك احترام زیادی برای آموزش و پرورش و فرهنگ و حفظ ارزشهای سنتی خانواده قائل بودند.

ماكس كارل ارنست لودویگ پلانك در بیست و سوم آوریل سال 1858 در شهر كیل آلمان زاده شد. وی فرزند ششم ویلهلم پلانك استاد علوم قضایی دانشگاه شهر بود. افراد خانواده پلانك احترام زیادی برای آموزش و پرورش و فرهنگ و حفظ ارزشهای سنتی خانواده قائل بودند. والدین همه آنها خصوصیات را به فرزند انتقال داده بودند. نامه های پلانك گوشه ای از زندگی خانوادگی اش را بازگو می كنند كه در آنها سخن از گذرانیدن تابستان در تفرجگاه الدنای كنار دریای بالتیك و بازی كروكه روی چمن و از خواندن رمانهای والتر اسكات در هنگام شب و از به روی صحنه آوردن نمایش و موسیقی با شركت افراد خانواده زیاد به میان می آید. پلانك دوره دبیرستان را درگیمنازوم مكسیمیلان شهر مونیخ گذرانید و در آنجا بود كه به علاقه خود پی برد. پلانك اعتبار و امتیاز تفهیم معنای قوانین فیزیك را به خود برای اولین بار به هرمان مولر دبیر ریاضی خویش می دهد. پلانك یك تیزهوش استثنایی نبود. دبیرانش در گیمنازیوم از لحاظ رتبه او را به شاگرد اولی نزدیك میدانستند اما او را در هیچ زمانی شاگرد اول نشناختند. معلمان وی در او جز رفتار شخصی خوب و سختكوشی در كار نشانه ای كه حاكی از تابناكی هوش یا وجود استعداد خاصی باشد، ندیدند. به هر حال مهارتهای او در برخوردهای اجتماعی باید از گونه تراز اولی بوده باشد چرا كه محبوب معلمان و همكلاسان خود بود. پلانك در پایان دوره گیمنازیوم خود در سال 1784 هنوز تصمیمی در زمینه انتخاب رشته برای آموزشهای بعدی خود نگرفته بود. تا اینك سرانجام ابتدا دانشجوی دوره كارشناسی دانشگاه مونیخ و چندی بعد دانشجوی آن دوره دانشگاه برلین شد. وی به خواندن فیزیك عملی و ریاضیات پرداخت و در پی انتقال به دانشگاه برلین در كلاسهای فیزیكدانان مشهور آن روز هرمان فن هلمهولتز و گوستاو كیرشهوف شركت كرد. پلانك علاقه خویش به ترمودینامیك را مدیون این دو استاد می دانست. پلانك نظریه مكانیكی گرمای كلاوزیوس را به تفصیل مطالعه كرد و بعدها خاطر نشان ساخت كه این مطالعه خصوصی چیزی بود كه سرانجام وی را به فیزیك كشاند. پلانك كه تحت تأثیر كار و روشنی روش استدلال كلاوزیوس قرار گرفته بود رشته اصلی درس خود را ترمودینامیك انتخاب و بررسی در قانون دوم آن را موضوع تز دكترای سال 1879 خویش در دانشگاه مونیخ كرد.
تز دكترای پلانك مروری بر دو اصل كلاسیك ترمودینامیك بود. اصل اول، اصل بقای انرژی و اصل دوم مفهوم آنتروپی (كمیتی كه اندازه اش در تمام فرایندهای فیزیكی حقیقی مدام در افزایش است). افكار پلانك درباره آنتروپی و آزمایشهای پیشنهادی او در آن باره هیچكدام از راهنمایان دانشگاهی ممتاز او را تحت تأثیر قرار نداد. استاد هلمهولتز او را اصلاً نخواند و كیرشهوف هم كه آن را خواند از ان خوشش نیامد. حتی كلاوزیوس كه منبع الهام او بود كمترین علاقه ای به موضوع نشان نداد. پلانك با آن واكنش استادان نسبت به پایان نامه دكترای خود با وقار و آرامش برخورد كرد و با اشتیاقی حتی بیش از پیش به كار برگشت. فارغ التحصیل شدن وی به سبب بیماری اش با دو سال تأخیر همراه بود اما درجه دكترایی كه سرانجام در سال 1879 گرفت با رتبه ممتاز بود.
پلانك در سال 1880 با سمت دانشیاری به هیأت علمی دانشگاه مونیخ پیوست و پنج سال پس از آن به مقام استادی دانشگاه كیل رسید. استخدام به عنوان استاد غیررسمی در دانشگاه كیل پلانك را از استقلال علمی بیشتری برخوردار ساخت. گوستاو كیرشهوف استاد راهنمای قدیمی پلانك در سال 1889 درگذشت و كرسی استادی او در دانشگاه برلین خالی ماند و پلانك به جای كیرشهوف به عنوان استادیار و مدیر مؤسسه فیزیك نظری منصوب شد. پلانك در یكی ازروزها كه به یاد نداشته است در چه كلاسی از دانشگاه برلین درس دارد جلوی اتاق دفتر بخش ایستاده و از كارمندی نشانی محل برگزاری درس آن روز پروفسور پلانك را جویا میشود. كارمند در جواب می گوید: آنجا مرو مرد جوان تو بسیار جوانتر از آن هستی كه بتوانی درس پلانك، استاد فرهیخته ما را بفهمی. پلانك در پی استقرار در كرسی استادی خویش توجه خود را معطوف پدیده تابش جسم سیاه مشكل روز فیزیك كلاسیك كرد كه آن را نخستین بار كیرشهوف به میان آورده بود. پلانك در سال 1900 به این نتیجه رسید كه برای توضیح پدیده تابش جسم سیاه باید ایده كاملاً جدیدی را پیش كشید. وی این فكر را در میان نهاد كه انرژی نیز مانند ماده از آحاد یا بسته های كوچكی درست شده است. او آن آحاد را كوانتوم نام داد. كلمه ای مأخوذ از زبان لاتینی به معنی «چقدر» و جمع آن كوآنتا بود، این فكر كه با اصول و قوانین آن زمان وفق نمی كرد بالطبع مخالفانی بوجود آورد ولی این مخالفتها بیش از پنج سال طول نكشید زیرا تئوری اینشتین كه متكی به تئوری كوآنتا بیان شد ارزش واقعی و حقیقی تئوری بیان شده بوسیله پلانك را معلوم نمود. بعد از آنكه پلانك و اینشتین با یكدیگر مكاتباتی آغاز كردند كه تا پایان عمر پلانك ادامه یافت و سبب همكاری های مهمی بین آنها در زمینه خواص نور نیز شد.
سهمی كه پلانك در پیشبرد علم ادا كرد او را «دانشمند دانشمندان» كرد. او مورد احترام همكاران خود در همه حوزه های علمی و از همه ملیتهای جهان بود. در سال 1918 كه جایزه نوبل در فیزیك اعطا می شد، آلبرت اینشتین، نیلز بوهر، ارنست رادرفورد و ورنرهایزنبرگ – كه همه می توانستند خود مستحق كسب آن افتخار باشند- مناسبت را با توافق بدون شرط خویش تاریخی تر كرده مستحق ترین شخص برای دریافت جایزه را پلانك دانستند. بدین ترتیب پلانك به اخذ جایزه نوبل نائل آمد و استاد دانشگاه برلین گردید. همچنین شاهد تأسیس «انجمن ماكس پلانك برای پیشبرد علم» به جای انجمن «قیصر ویلهلم» كه در سال 1911 پی افكنده شده بود- گردید (خود او از 1930 تا 1937 ریاست این انجمن را برعهده داشت).
پلانك در روز چهارم اكتبر سال 1947 در نود و دو سالگی در پی یك حمله قلبی درگذشت. تاریخ او را به پاس دو كشف عمده اش به یاد خواهد داشت: كشف نظریه كوآنتومی و كشف آلبرت اینشتین در سال 1948 در ستایشنامه ای كه عنوان آن «در رثاء ماكس پلانك» بود چنین نوشت:
انسانهای زیادی عمر خود را وقف علم می كنند اما آنها همه به خاطر علم آن كار را نمی كنند عده ای برای آن به معبد علم می آیند كه علم به آنها فرصت بروز استعدادهای ویژه شان را می دهد. برای این گروه علم گونه ای ورزش است كه آنها از تمرین در آن به وجد می آیند مانند آن ورزشكاری كه از تمرین دادن به ماهیچه های قوی خود شاد می شود. گروه دیگری از انسانها به معبد علم برای عرضه توده مغز خود می آیند به آن امید كه از آن كار بازده مفیدی بیاندوزند. این عده تنها از آن رو سر از كار علمی در می آورند كه شرایط گزینش حرفه انتخابی را به حسب اتفاق پیش روی آنها نهاده است. اگر شرایط حاكم بر آن گزینش به گونه دیگری بود، آنها ممكن بود سیاستمدار یا مدیر تجاری بشوند چنانچه پیش آید كه خدا فرشته ای از فرشتگان خود را برای بیرون راندن گروههایی كه نام بردم از معبد به پایین بفرستد، بیم آن دارم كه معبد از بن خالی شود. با این حال هنوز شمار اندكی از عابدان در آن باقی خواهند ماند برخی از زمان گذشته و برخی از عصر خود ما. پلانكِ ما جای در گروه اخیر دارد و از این روست كه ما همه او را دوست داریم.

 

نوع مطلب : زندگینامه مشاهیر علمی بزرگ جهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
pourrashidi
چهارشنبه 20 مرداد 1389
چهارشنبه 20 فروردین 1399 11:10 ب.ظ
thanks a lot a lot this website is official plus laid-back
شنبه 9 فروردین 1399 03:01 ب.ظ
Dapps Application Development Native IOS,
Android Dapps is proud presenting a wide range of
services including design, development and characterization of user experience for business applications, institutions and folks who need to ride the wave of
success in the mobile world! Our company specializes in developing game applications, developing conference applications ,
developing social applications, developing adnroid ans IOS's
applications, developing applications for organizations and
institutions. Dapps accompanies all stages of app development from characterization, development to upload to development, or Android development to Google Play.
Dapps.co.il is a young company that lives, breathes and develops in the present mobile world.
The company's team will design, development and characterization services for
mobile applications, focusing on the two dominant platforms of the cellular market today; ISO and Android.
We at Dapps embrace the theory that if you are going to provide the very best
service, you need to create the best infrastructure for innovation, creativity and solutions that enable adaptation to the
ever-evolving technological world. Above all, we create.
We admit our way of work is really a little different and unique and we
are not ashamed to state that people are here to realize dreams.
Our desire for the high-tech world, creativity and free
enterprise is reflected within our work. We regard every application idea as
a dream in its infancy, which demands our full attention, investment and
cultivation, to simply help it take its first steps and
ultimately to operate far and wide.
پنجشنبه 7 فروردین 1399 03:34 ق.ظ
The most effective man is usually the grooms most trustworthy and faithful good friend or relative.

The best man is usually the grooms most trustworthy and faithful good
friend or relative. The ushers stands out as the grooms brothers, cousin, or greatest friends, or brothers and shut relatives of the bride.
Responsibilities of the very best Man Before the wedding,
he - pays for his personal attire, purchased or rented.
May give the envelope to the officiant before the ceremony.
During the ceremony, he - just isn't a part of the processional however enters with the groom, standing
behind the groom and slightly to the left.
After the ceremony, he - instantly serves as one of the witnesses in signing the marriage license.
On the reception, he - does not stand in the receiving line except he is also the father of the groom.
After the reception, he - promptly returns both his and
the grooms rented formal put on to the suitable location.
شنبه 24 اسفند 1398 04:04 ق.ظ
I will immediately take hold of your rss feed as I can't in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
Do you have any? Kindly allow me realize so that I could subscribe.

Thanks.
چهارشنبه 23 بهمن 1398 07:43 ق.ظ
Hurrah! Finally I got a blog from where I be capable of genuinely get useful information concerning my
study and knowledge.
پنجشنبه 10 بهمن 1398 08:41 ق.ظ
It is not my first time to go to see this site, i am visiting
this web site dailly and get good information from here daily.
چهارشنبه 9 بهمن 1398 07:46 ق.ظ
Fine way of describing, and nice paragraph to obtain facts regarding my presentation focus, which
i am going to convey in academy.
چهارشنبه 9 بهمن 1398 01:42 ق.ظ
Awesome article.
جمعه 4 بهمن 1398 10:55 ق.ظ
The perfect man is normally the grooms most trustworthy and faithful pal
or relative. One of the best man is often the grooms
most trustworthy and faithful buddy or relative. The ushers often is the grooms brothers, cousin, or best pals,
or brothers and shut relatives of the bride. Responsibilities
of the most effective Man Before the marriage, he - pays for his
personal attire, bought or rented. May give the envelope to
the officiant before the ceremony. In the course of
the ceremony, he - shouldn't be a part of the processional however enters
with the groom, standing behind the groom and slightly to the left.
After the ceremony, he - instantly serves as one of many witnesses in signing the wedding license.
At the reception, he - does not stand within the receiving line until he can be the father of the groom.

After the reception, he - promptly returns both his and the
grooms rented formal wear to the suitable location.
سه شنبه 19 آذر 1398 02:26 ب.ظ
Sexy2call Quick search and have the most recent results
Choose a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation.
Trying to find escort girls? Discrete apartments?
Complete a quick search by region of Israel.
دوشنبه 13 آبان 1398 10:36 ب.ظ
Hello There. I discovered your weblog the use of
msn. This is an extremely smartly written article.
I will make sure to bookmark it and return to read extra of
your helpful information. Thanks for the post. I will certainly return.
جمعه 5 مهر 1398 07:53 ب.ظ
Can I just say what a comfort to find a person that truly knows what they're talking about
on the web. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important.

More people must check this out and understand this side of your story.
I was surprised you're not more popular since you surely possess the gift.
یکشنبه 24 شهریور 1398 01:29 ب.ظ
Your one-stop shop to Asia's greatest sex location, find Tokyo Escorts, Brothels, Erotic Rubs,
Blowjob Bars, Reel Clubs, Intercourse Solutions and much more!
یکشنبه 17 شهریور 1398 01:08 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste
your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving
us something enlightening to read?
شنبه 16 شهریور 1398 02:16 ق.ظ
Remarkable! Its really amazing piece of writing, I have got much clear idea concerning from this article.
یکشنبه 10 شهریور 1398 09:35 ق.ظ
"We need to build to a different one crescendo, cheri," he said.
"And we should have an ending that will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were packed with lust,
as well as soft skin of his hard cock against my sex was having its intended
effect. I'd been feeling a stronger arousal now as I felt
his cock slide between my sensitive lips.

I felt the pinnacle of his cock push agonizingly at the entrance of my pussy, and I needed him to thrust into me hard.
Instead he retracted and slid his hardness back approximately
my clit.

I had been aching to have him inside, and I possibly could tell that his have to push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to enhance mine, and I knew the impression of my wet pussy lips on the head of his cock was getting
excessive for both of us.

"Enable the finale begin," he explained, anf the husband slid the end of his cock
inside me.

Both of us gasped because he held his cock there
for a moment. I contracted my pussy to tug him further inside, and that he threw his
head back with the sensation. Inch by excruciating inch
he pushed his cock inside me, and every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful mainly because it filled me, but I wanted it inside me.
I rolled aside and rested my leg against his
shoulder, and he plunged his cock right in.
چهارشنبه 6 شهریور 1398 11:50 ق.ظ
The ads are controlled by every one of the binding laws with the State of
Israel.
یکشنبه 3 شهریور 1398 03:15 ق.ظ
"We will need to build to a new crescendo, cheri," he said.

"And we all should have an ending that is to be as none before."

His smile was decadent, his eyes were loaded with lust, and also the soft skin of
his hard cock against my sex was having its intended effect.
I'm feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive
lips. I felt the actual top of his cock push agonizingly at the doorway of my pussy, and I desired him to
thrust into me hard. Instead he pulled back and slid his hardness back approximately my clit.


I had been aching to own him inside, and I was able to tell that his need to
push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to complement mine, and I knew the sense of my
wet pussy lips to the head of his cock was getting excessive both for of us.


"Allow finale begin," he was quoted saying, and he slid the end of his cock inside me.


The two of us gasped when he held his cock there for just a moment.
I contracted my pussy to get him further inside, and hubby threw his return at the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his
cock inside me, with each time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful as it filled me, but I wanted all of
it inside me. I rolled sideways and rested my leg against his shoulder, and hubby plunged his
cock right in.
شنبه 5 مرداد 1398 04:37 ق.ظ
many thanks considerably this site can be professional and casual
جمعه 4 مرداد 1398 03:42 ق.ظ
Hello, yup this piece of writing is truly nice and I have learned lot of things from it on the topic of blogging.
thanks.
چهارشنبه 2 مرداد 1398 02:24 ق.ظ
Index Search Villas and lofts for rent, search by region, find
during first minutes a villa to book by city, many different rooms lofts and
villas. Be thankful for photographs and knowledge that they
have to provide you. The website is a center for all of
you the ads within the field, bachelorette party? Like a pal who leaves
Israel? Regardless of the key reason why you need to rent a villa for the next event or perhaps a team recreation appropriate for any age.
The site is also center of rooms by way of the hour, which is another subject, for lovers who want a deluxe room equipped for discreet entertainment with a spouse or
lover. It doesn't matter what you are searching for, the 0LOFT website will make a
find you to identify rentals for loft villas and rooms throughout
Israel, North South and Gush Dan.
یکشنبه 30 تیر 1398 12:18 ق.ظ
The ads are subject to every one of the binding laws in the State of Israel.
یکشنبه 2 تیر 1398 10:39 ب.ظ

You have made your point.
low cost cialis 20mg cialis coupons printable cialis price in bangalore buy name brand cialis on line click here to buy cialis cialis 5mg prix buying cialis in colombia cialis online holland cialis manufacturer coupon cialis generico online
یکشنبه 2 تیر 1398 07:17 ق.ظ

Good write ups. Cheers!
link for you cialis price cipla cialis online tadalafil 20mg cialis generic availability chinese cialis 50 mg wow cialis tadalafil 100mg buy cialis sample pack cialis 20 mg effectiveness online prescriptions cialis cialis arginine interactio
شنبه 1 تیر 1398 03:25 ب.ظ

This is nicely put! .
discount cialis venta cialis en espaa prix de cialis click now cialis from canada cialis authentique suisse cilas cialis australian price cialis 5 mg scheda tecnica cialis generico online cialis soft tabs for sale
شنبه 1 تیر 1398 09:01 ق.ظ
Hi i amm kavin, its myy first occasion to commenting anyplace,
when i read this post i thought i could also create coment due to
this brilliant paragraph.
جمعه 31 خرداد 1398 10:54 ب.ظ

Kudos! Numerous stuff!

india cialis 100mg cost cialis purchasing cialis tablets for sale cialis kaufen wo cialis savings card viagra or cialis cilas prezzo di cialis in bulgaria buying cialis in colombia comprar cialis navarr
جمعه 31 خرداد 1398 07:07 ق.ظ

This is nicely put. .
cialis sans ordonnance cialis without a doctor's prescription cialis without a doctor's prescription tadalafil 10 mg free generic cialis what is cialis cialis rckenschmerzen cost of cialis per pill cialis generico milano cialis y deporte
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:05 ب.ظ

Very good material. Thank you.
cialis 5 mg schweiz cialis pas cher paris prices for cialis 50mg tadalafil generic costo in farmacia cialis cialis generic availability cialis kamagra levitra cialis pills boards preis cialis 20mg schweiz buy brand cialis cheap
چهارشنبه 29 خرداد 1398 05:03 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's developing a cappuccino.
He is handsome. Brown hair slicked back, glasses that suit his face,
hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. He could be well made,
with incredible arms and also a chest that sticks out about this
sweater. We're standing right in front of one another discussing
our lives, what we'd like into the future, what we're searching for on another person.
He starts telling me that he has been rejected plenty of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I
believe that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I would not know. Everything happens for a reason right.
But analyze, utilize reject me, does one Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you at this time?' he was quoted saying as I get far better him and kiss him.

‘Next time don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I enjoy the method that you think.' , he said.

At the same time, I start scrubbing my high heel in the leg, massaging it slowly. ‘What can that suits you in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone you will never know what you want. Someone that won't say yes simply because I said yes. Someone who's not afraid of trying interesting things,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt new stuff, especially on the subject of making a new challenge in the bed room ', I intimate ‘And I really like women that are direct, who cut throughout the chase, like you simply did. To become
honest, that is a huge turn on.'
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
سیستم افزایش آمار هوشمند تک باکس
تبادل ترافیک
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای تاریخچه جهان محفوظ است
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو