تبلیغات
تاریخچه جهان - تاریخچه دوچرخه
تاریخچه جهان
آیا از تاریخ درس میگیرید؟
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


تاریخچه،زندگینامه،تاریخچه ایران،تاریخچه جهان،بنای تاریخی،تاریخ،مطالب و عکسهای تاریخی،تاریخ و باستان شناسی

مدیر وبلاگ : pourrashidi
نویسندگان

دوچرخه وسیله است مکانیکى که با استفاده از قدرت حرکتى پاها به هر شکلى قادر به حرکت است . این وسیله در ابتدایى ترین شکل در 2300 سال قبل از میلاد مسیح در کشورهایى همچون چین ، مصر و هند دیده و بر روى دیواره غارها نیز اشکالى از آن موجود است .

      لفظ دوچرخه از کلمه یونانى به نام KYKLOS گرفته شده و بعدها این ریشه یونانى در زبان لاتین به کلمه BICYCLE تبدیل گردید ، کلمه پیشوند BI  به مفهوم عدد دو و کلمه پسوند CYCLE  به معنى دایره و به عباراتى طوقه است . به هر صورت اولین دوچرخه شناخته شده رسمى در تاریخ این وسیله ((سله ریفر)) نام دارد که از دو طوقه چوبى تشکیل شده و با استفاده از پاها در حالتى شبیه به راه رفتن این وسیله را به طرف جلو و عقب هدایت مى کرده اند . رسما در سال 1690 (سیوارک) فرانسوى لقب اسب چوبى به این وسیله بدون چرخ را داد و تا سال 1790 وسیله مذکور چوبى را به اشکال مختلفى همچون مار ، اسب ، و ... مى ساختند که وسیله اى بود مورد توجه کودکان و به عنوان ابزارى براى بازى مورد استفاده آنان قرار مى گرفت . اسبهاى چوبى در فرانسه تکامل بیشترى یافتند ، به نحوى که با پا به زمین زدن و حالت مشابه راه رفتن سرعت حرکتى این وسیله در سطوح افقى و سراشیبى تا 5 کیلومتر در ساعت ثبت (سله ریفر) شده است . این تکه چوب افقى در اشکال نختلف در آن زمان مورد توجه اهالى پاریس واقع نگردید و استقبال شایسته اى از این وسیله براى براى سنین بزرگسال در فرانسه ذکر نشده است .


تاریخچه تکاملى و تکمیل دوچرخه را بر اساس تغییر این وسیله در زیر مشاهده مى فرمائید:

1816: در این سال فردى آلمانى به نام «وندریز» فرمان را به «سله ریفر» اضافه نمود ولى کماکان با استفاده از حرکت پاها بر روى زمین ، حرکت آن امکان پذیر بوده است ( سرعت به 15 کیلومتر رسید).

1817: در این سال دوچرخه کامل ترى توسط «براون فون دریاس» از شهر کالسروهه ساخته شد، که داراى یک زین کوچک بود.«دنیس جانسون» یکى از دوچرخه هاى فون دریاس را باخود به کشور انگلستان برد تا نمونه هایى از روى آن ساخته و یا آن را تکمیل تر نماید. در این شرایط و در کنار این هدف ، او اقدام به برگزارى کلاس هاى آموزشى براى استفاده از این وسیله نمود و مشتاقان زیادى براى فراگیرى این فن به او مراجعه کردند . کم کم در کشور انگلستان دوچرخه و دوچرخه سوارى بعنوان یک سرگرمى محبوب و متداول و جذاب رواج یافت .

1818: یک فرانسوى به نام «بارون ساوربرن» دوچرخه دیگرى را طراحى کرده و ساخت . چرخ جلویى این دوچرخه ، بسیار بزرگ و چرخ عقبى آن کوچک بود و در این شرایط به چرخ جلویى و بزرگ یک طناب حلقوى به صورت دایره واربسته شده بود که باکشیدن آن با دست چرخ جلو به حرکت در مى آمد و وسیله حرکت مى کرد . این نوآورى ، وسیله مذکور را براى دوچرخه سواران به صورت یک مهارت در آورد به نحوى که بند بازان در سیرک از این وسیله بعنوان ابزارى تفریحى و سرگرم کننده براى مردم استفاده نمودند .

1821: «لوییس گوهبر» دوچرخه دیگرى را مشابه با دوچرخه ساوربرن ساخت اما به جاى طناب از وسیله اى مشابه با زنجیر دوچرخه هاى امروزى استفاده نمود و این کار موجب شد تا حرکت دوچرخه تسهیل گردد.

1834: یک آهنگر اسکاتلندى به نام «مک میلان» به دوچرخه هاى موجود پنجه رکاب ابتدایى را اضافه کرد تا دیگر احتیاجى به فشار پا بر روى زمین نباشد . او در طى 5 سال ، کار جدى بر روى این وسیله در اشکال ویژه اى همانند کالسکه براى استفاده در مزارع و به جاى اسب انجام داد.

دوچرخه مک میلان امروزه در موزه شهر لندن در معرض دید همگان قرار دارد.

1839: اسکاتلندى دیگرى به نام «کیرک پاتریک» دوچرخه رکابدار را به شکل کامل ترى تهیه و در دسترس مردم قرار داد .

1860: کارخانه دار فرانسوى به نام «پیرمیشو» مهندس جوانى را به نام «پیرلالمنت» براى تغییر در ساختار دوچرخه استخدام نمود. او قسمت هایى از دوچرخه را که از چوب ساخته شده بود با لوله هاى آهنى تعویض کرده و بخش خارجى چرخ هاى چوبى را با نوارهاى لاستیکى ضخیم پوشانید .

1861: دوچرخه ساخته شده پیرمیشو به نام «ولوسپیدیا ولوسى پتل» معروف گردید. هر چند این وسیله قدیمى نسبت به دوچرخه هاى امروزى وسیله راحتى نبود اما اولین دوچرخه ترمز دار در دوران خود محسوب مى شد ولى از زنجیر و دنده در دوچرخه هاى آن زمان گزارشى ثبت نگردیده است .

1862: دوچرخه ولوسى پتل ساخت پیرمیشو و پیرلالمنت مورد توجه آمریکائیان واقع شد ، لذا نمونه انتقال یافته به آمریکا را «بون شیکر» نامگذارى کردند . رکاب این دوچرخه بر روى چرخ جلویى که بزرگ بود استقرار یافته و عامل حرکت محسوب مى شد.

1867: در این سال هنوز طوقه جلو بزرگ تر از طوقه عقب بود و پدال و رکاب به صورت ثابت در چرخ جلو تعبیه شده بودند. طوقه هاى چوبى را در این زمان با طوقه هاى آهنى تعویض کردند لذا وزن دوچرخه ، در حدود 50 کیلوگرم گردید. نام این دوچرخه جدید «پنى فارتنیک» لقب یافت .

1869: در این سال اولین مسابقه رسمى در تاریخ دوچرخه سوارى و به مسافت 34 کیلومتر از شهر پاریس تا وروان با 333 شرکت کننده تدارک دیده شد . شرکت کنندگان برتر قادر شدند با دوچرخه هاى جدید ، مسافت مذکور را 3 ساعت و 9 دقیقه طى کنند . اما قبل از آن مسابقه دیگرى در انگلستان به نام «هندون» درسال 1868 نیز ثبت شده است .

1870 : هنوز تغییر چشمگیرى در تکامل دوچرخه روى نداده است. چرخ جلو بزرگ و چرخ عقب هنوز خیلى کوچک مى باشد و براى تسهیل استفاده کنندگان از این وسیله پله کوچکى را درست در بالاى چرخ عقب تا زین طراحى نموده اند . بهترین زمان ثبت شده در این سال 30 کیلومتر در ساعت اعلام و ثبت شده است .

1871: یک انگلیسى به نام «جیمز استانلى» دوچرخه اى شبیه به «بون شیکر» ساخت که داراى یک پدال در چرخ بزرگ جلو بود ولى کماکان هنوز چرخ عقب این وسیله کوچک است.

1873: «هارى لاوسون» بر اساس الهام از نقاشى هاى «لئوناردو داوینچى» چیزى شبیه به زنجیر را براى دوچرخه طراحى نمود و براى اولین بار نخستین دوچرخه زنجیردار به بازار آمد. زنجیر این چرخ به طوقه عقب وصل مى شد و با گردش آن توسط فشار پا ، دوچرخه را به حرکت در مى آورد اما هنوز لاستیک هاى آن توپر بودند. این دوچرخه هم اکنون در موزه میلان ایتالیا موجود است.

1876: «اف .ال.دادز» از دانشگاه کمبریج لندن، دوچرخه دیگرى را ساخت که سرعت متوسط 25 کیلومتر در ساعت را به نام خود ثبت داشته است و در این زمان رکورد رسمى دوچرخه سوارى از این وسیله گرفته شد.

1879: ابداع دیگرى توسط «باب توماس» در جهت افزایش سرعت دوچرخه انجام گردید. او در مرکز چرخ ها وسیله اى مشابه با بلبرینگ هاى امروزى قرار داد تا دوچرخه او ، از سرعت بالاترى برخوردار گردد.

1881: در دهه 1880 دوچرخه هاى زنجیردار با اتصال به مرکز چرخ عقب و با بلبرینگ به بازار آمد، تولید اینگونه دوچرخه ها، در سال 1881 توسط یک کارخانه چرخ خیاطى به صورت سریال انجام گردید. این کارخانه چرخ خیاطى چرخ عقب و چرخ جلو را به یک اندازه طراحى کرد و انقلابى را در این وسیله ایجاد نمود.

1885: رسماً تولید دوچرخه در کشورهاى مختلف آغاز گردید و «پنى فارتینگ» 50 کیلوگرمى با کاهش وزنى در حدود 10 کیلوگرم هنوز هم مورد توجه همگان قرار داشت . سرعت این دوچرخه به صورت متوسط 19 کیلومتر در ساعت ثبت شده است . همچنین در سال 1885 اولین مسابقه قهرمانى در ایتالیا به مسافت 160 کیلومتر در شهر میلان برگزار گردید.

1888: شرکت « دانلوپ» لاستیک هاى هوادار را به بازار عرضه نمود که عمر آن در حدود 5000 کیلومتر اعلام گردید. در پایان همین سال نیز یک گروهبان به نام «بلفاست» براى کمپانى دانلوپ ، لاستیک هاى تویى و رویى را همانند لاستیک هاى امروزى ساخت . نمونه هاى لاستیک اولیه شرکت دانلوپ هنوز هم در موزه «ادینبور» در شهر لندن در معرض دید همگان قرار دارد.

1892: رسماً خودرو و زنجیر فرمان مشخص ، زین مناسب و طوقه به دوچرخه اضافه گردید اما هنوز هم کماکان قطر طوقه جلویى کمى بزرگ تر از قطر طوقه عقب بوده است . در سال 1892IOC در شهر لندن و با عضویت چندین کشور اروپائى و آمریکایى ایجاد و اولین تشکل هاى دوچرخه سوارى شکل گرفت .

1895: بر اساس ارزیابى هاى انجام شده در این سال از هر 27 نفر آمریکایى یک نفر داراى دوچرخه بوده و قیمت این وسیله در یک قرن پیش با قیمت خرید یک اسب خوب برابرى مى کرده است. درسال 1896 با شروع اولین دوره بازى هاى ورزشى المپیک ، رشته دوچرخه سوارى نیز به عنوان یکى از رشته هاى ورزشى مستقل و پرطرفدار آن روز ، به جمع رشته هاى ورزشى افزوده و به شکل رقابتى اجرا گردید.

اولین مسابقه جهانى

1901: در 16 ماه مه سال 1901 با حضور 20 هزار تماشاگر مسابقات دوچرخه سوارى جهان برگزار و «ژالکن» از فرانسه مقام اول و «میجر تیلور» سیاه پوست مقام دوم را کسب نمود.

1904: دومین دوره مسابقات دوچرخه سوارى جهانى در این سال برگزار و 60 دوچرخه سوار د رچند مرحله به مسافت 3890 کیلومتر به رقابت پرداختند در این مسابقه که به دلیل درگیرى دوچرخه سواران با هم تیراندازى هوایى توسط پلیس انجام شد « موریس گارن » مقام اول را کسب کرد .

اولین مسابقه تور دور فرانسه

1903: اولین دوره مسابقات دوچرخه سوارى دور فرانسه به پیشنهاد روزنامه «اتوپاریس» به مسافت طولانى و در چند مرحله شکل گرفت ، کلیه دوچرخه سواران زبده از نقاط مختلف جهان در آن شرکت کردند . این مسابقه در چند مرحله با 60 دوچرخه سوار آغاز و در پایان21 دوچرخه سوار به خط پایان رسیدند و «موریس گارن» مسافت 2428 کیلومتر را در 94 ساعت و 33 دقیقه به اتمام رسانید .

از سال 1904 به بعد هر ساله مسابقه تور دور فرانسه با مسافت بیشتر و کیفیت بالاتر در زمان معین انجام گردید.

براى مثال در سال 1903 (اولین دوره ) مسافت مسابقه 2428 کیلومتر و از آن سال به بعد روند روبه افزایش مسافت مسابقه ادامه داشت تا این که در سال 1926 مسافت تور دور فرانسه به 5745 کیلومتر رسید و از آن سال به بعد سعى شد مسافت مسابقه بین 4000 تا 4800 کیلومتر حفظ شود تا این که در سال 1979 مسافت مسابقه به کمتر از 4000 کیلومتر و در سال 2003 این مسافت به 3370 کیلومتر تقلیل یافت . لازم به ذکر است این مسابقه به استثناى سال هاى 1918-1915 و همچنین 1946-1940 در بقیه سالها انجام و در سال 2003 با قهرمانى « لانس آرمسترانگ » پایان پذیرفت .

تاکنون 5 نفر به اسامى : ژاک آنکیتل ، هینالت ، ایدوران ، ادى مرکس و لانس آرمسترانگ توانسته اند 5 بار قهرمان تور مذکور شوند.

1905: سومین دوره مسابقات تور دورفرانس با حضور 60 دوچرخه سوار با اضافه کردن مسیر کوهستانى آلپ به مسابقات در سال 1905 برگزار گردید که در پایان حدود24 دوچرخه سوار به خط پایان رسیدند . «لویى تروسیله»معروف به «تروترو» در این مسابقات به مقام اول رسید.

1906:چهارمین دوره مسابقات تور فرانسه به مسافت 4450 کیلومتر برگزار و «رندپوتیر» مقام اول را کسب نمود.

رشته های مسابقات دوچرخه سواری

 الف: پیست :

b      200 متر Sprint

b      المپیک اسپرینت در پیست

b      یک کیلومتر انفرادى

b      چهار کیلومتر تعقیبى

b      چهار کیلومتر تعقیبى تیمى

b      اسکراش

b      دورامتیازى

b      حذفى

b      مدیسیون

b      کایرین

ب : جاده

b      100 کیلومتر تایم تریل تیمى

b      استقامت جاده

b      40-20 کیلومتر تایم تریل انفرادى

  رشته های کوهستان

      1-      دان هیل  

      2- کراس کانتری X.C

 تاریخچه فدراسیون

فدراسیون دوچرخه سوارى ایران در سال 1326 به ریاست استاد ایزدپناه تشکیل گردید و در زمان اسد بهادر به اوج شکوفائى خود رسید.

دوچرخه سوارانى که آغاز گر مسابقات دوچرخه سوارى بوده اند عبارتند از آقاغفار، نادر خانى ، امین سرور، گل طلب ، مزلقانى ، چیذرى ، طلاکش و ابراهیمى .

نوع مطلب : تاریخچه های مرتبط با ورزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
pourrashidi
یکشنبه 24 اردیبهشت 1391
سه شنبه 8 مرداد 1398 01:29 ق.ظ

Many thanks, A good amount of information!

canada medications information canadian discount pharmacies in ocala fl canada medication canada drug prescription drugs without prior prescription canada medications cheap drugstore online shopping reviews canada online pharmacy canadian pharmaceuticals companies canadian pharmaceuticals online
دوشنبه 3 تیر 1398 07:06 ق.ظ

Fine forum posts. Regards!
achat cialis en itali cialis from canada cialis 200 dollar savings card cialis kaufen wo precios cialis peru link for you cialis price non 5 mg cialis generici canada discount drugs cialis buy cialis online legal cialis from canada
یکشنبه 2 تیر 1398 03:07 ب.ظ

Thanks. Useful information!
usa cialis online cialis online online prescriptions cialis cialis wir preise achat cialis en europe tadalafil tablets dosagem ideal cialis non 5 mg cialis generici interactions for cialis when will generic cialis be available
یکشنبه 2 تیر 1398 12:28 ق.ظ

Beneficial advice. Appreciate it.
how to buy cialis online usa walgreens price for cialis cialis 5 mg schweiz buy name brand cialis on line cialis billig walgreens price for cialis cialis for daily use cialis from canada cialis name brand cheap cialis prezzo in linea basso
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:09 ق.ظ

Cheers! I value this.
we like it cialis soft gel prices on cialis 10 mg cialis professional from usa cialis name brand cheap generic cialis pill online cialis name brand cheap achat cialis en itali generic cialis cialis patent expiration sublingual cialis online
چهارشنبه 29 خرداد 1398 12:22 ب.ظ

Cheers. Numerous stuff.

cialis qualitat we recommend cheapest cialis prezzo cialis a buon mercato usa cialis online tadalafilo buying cialis overnight buy cialis cheap 10 mg cialis 100mg suppliers we choice cialis uk cialis 30 day trial coupon
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:53 ب.ظ

You actually explained it really well!
cialis 20mg prix en pharmacie cialis prezzo in linea basso side effects for cialis effetti del cialis fast cialis online recommended site cialis kanada cialis qualitat when can i take another cialis cialis generico in farmacia ou acheter du cialis pas cher
دوشنبه 27 خرداد 1398 09:58 ب.ظ

Nicely put, With thanks!
we use it 50 mg cialis dose cialis 20 mg best price cialis professional from usa buy online cialis 5mg cialis flussig order cialis from india cialis price in bangalore only here cialis pills cialis arginine interactio buy cialis online cheapest
جمعه 24 خرداد 1398 11:05 ب.ظ

Appreciate it. Lots of advice.

cialis 5 mg buy cialis generika in deutschland kaufen miglior cialis generico cialis en mexico precio cialis mit grapefruitsaft cialis canada tadalafilo generic for cialis cialis generico online cialis online
جمعه 24 خرداد 1398 08:53 ق.ظ

You actually suggested it very well!
cialis 100mg suppliers cialis generico in farmacia cialis 200 dollar savings card cialis cost best generic drugs cialis discount cialis callus we choice cialis uk cialis vs viagra cialis ahumada
چهارشنبه 22 خرداد 1398 03:06 ب.ظ

You actually reported that fantastically.
precios de cialis generico cialis tadalafil online tesco price cialis effetti del cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis manufacturer coupon cialis 5 mg effetti collateral cialis prezzo di mercato cialis generico canadian cialis
دوشنبه 20 خرداد 1398 07:55 ق.ظ

Seriously many of useful knowledge.
cialis 05 prezzo cialis a buon mercato generic cialis 20mg uk side effects of cialis buying cialis on internet enter site 20 mg cialis cost buy name brand cialis on line brand cialis generic cialis online cialis online nederland
یکشنبه 19 خرداد 1398 04:15 ب.ظ

Superb, what a blog it is! This web site provides helpful facts to us, keep it up.
یکشنبه 19 خرداد 1398 02:00 ق.ظ

Regards. An abundance of data!

cialis 20 mg best price cialis for sale in europa buy original cialis cialis online holland look here cialis cheap canada cialis 5mg tarif cialis france callus tadalafil prix cialis once a da
شنبه 18 خرداد 1398 07:09 ب.ظ

Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!
جمعه 17 خرداد 1398 08:38 ب.ظ

Many thanks. Good stuff.
cialis kaufen wo buying brand cialis online we use it cialis online store cialis savings card cialis daily reviews generico cialis mexico buy cialis online nz cialis 20mg prix en pharmacie generic cialis pill online cialis prices
چهارشنبه 21 فروردین 1398 04:53 ب.ظ

You actually said this very well.
canada vagra online canadian discount pharmacies canadianpharmacyusa24h canadian pharmacy online 24 canadian medications online buy viagra usa canadian pharmacy uk delivery canadian pharcharmy online buy viagra 25mg legitimate canadian mail order pharmacies
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:44 ق.ظ

Fantastic info. Thanks a lot!
weblink price cialis cialis official site cialis uk cialis super kamagra cialis daily dose generic prix de cialis cialis patentablauf in deutschland how much does a cialis cost safe dosage for cialis comprar cialis 10 espa241a
سه شنبه 13 آذر 1397 01:19 ب.ظ

Nicely spoken really! !
only now cialis 20 mg cialis et insomni cialis authentique suisse cialis baratos compran uk wow look it cialis mexico cialis 100 mg 30 tablet does cialis cause gout viagra vs cialis vs levitra cialis rezeptfrei sterreich online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:50 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
acheter cialis kamagra acquisto online cialis cialis baratos compran uk generic cialis tadalafil cialis patent expiration cialis generic cialis 20mg dosagem ideal cialis cialis prezzo in linea basso cialis price thailand
دوشنبه 12 آذر 1397 12:48 ب.ظ

Awesome postings, Appreciate it.
venta de cialis canada cialis 05 cialis tadalafil online tadalafil 10 mg viagra or cialis cialis 20 mg cost cialis canada cialis price in bangalore cialis from canada i recommend cialis generico
شنبه 10 آذر 1397 12:18 ب.ظ

Terrific posts. Appreciate it.
cialis generico milano cialis generico en mexico comprar cialis 10 espa241a we like it safe cheap cialis cialis 05 try it no rx cialis cialis 100 mg 30 tablet buy online cialis 5mg cialis generika prezzo di cialis in bulgaria
شنبه 10 آذر 1397 12:53 ق.ظ

Incredible a lot of good tips!
cialis online napol cialis daily generic cialis soft gels cialis tablets australia cialis 20mg prix en pharmacie comprar cialis navarr cialis online napol cialis canada click here to buy cialis tadalafil 10 mg
جمعه 9 آذر 1397 01:48 ق.ظ

Nicely put, Thanks!
cialis dose 30mg prezzo di cialis in bulgaria cialis diario compra cialis side effects dangers compare prices cialis uk cialis herbs we recommend cialis best buy cialis canada cialis 20 mg buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:45 ب.ظ

Incredible quite a lot of useful advice.
cialis qualitat cialis mit grapefruitsaft cialis australian price precios de cialis generico cialis tablets for sale cialis super acti enter site natural cialis weblink price cialis cialis baratos compran uk the best choice cialis woman
پنجشنبه 19 مهر 1397 08:02 ق.ظ

Well spoken of course! .
vardenafil 20mg cheap 20mg levitra buy levitra generic buy levitra 10mg vardenafil levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra 20 mg levitra without a doctor prescription levitra 20 mg vardenafil 20mg
سه شنبه 10 مهر 1397 05:28 ق.ظ

Whoa many of wonderful facts!
cialis side effects dangers cialis pills in singapore cialis with 2 days delivery canadian cialis we recommend cialis info cialis y deporte cialis 5 mg buy enter site natural cialis cialis great britain cialis cost
جمعه 6 مهر 1397 11:51 ب.ظ

This is nicely said. .
cialis 20 mg effectiveness cialis online napol cialis kaufen wo generic cialis 20mg tablets ou trouver cialis sur le net enter site very cheap cialis prices on cialis 10 mg where to buy cialis in ontario venta cialis en espaa generic cialis 20mg uk
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:47 ب.ظ

Cheers. A good amount of postings!

generic for cialis cialis savings card cialis generico lilly prix de cialis india cialis 100mg cost comprar cialis 10 espa241a cialis kaufen wo cialis patentablauf in deutschland tadalafil tablets cialis 200 dollar savings card
سه شنبه 27 شهریور 1397 03:39 ب.ظ

Excellent stuff. Appreciate it!
india cialis 100mg cost 5 mg cialis pharmacie en ligne i recommend cialis generico we like it cialis soft gel how to buy cialis online usa buy cheap cialis in uk cialis baratos compran uk sialis generic cialis levitra il cialis quanto costa
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
سیستم افزایش آمار هوشمند تک باکس
تبادل ترافیک
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای تاریخچه جهان محفوظ است