تبلیغات
تاریخچه جهان - زندگینامه پابلو پیكاسو نقاش اسپانیایی ( 1881- 1973 )
تاریخچه جهان
آیا از تاریخ درس میگیرید؟
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


تاریخچه،زندگینامه،تاریخچه ایران،تاریخچه جهان،بنای تاریخی،تاریخ،مطالب و عکسهای تاریخی،تاریخ و باستان شناسی

مدیر وبلاگ : pourrashidi
نویسندگان
«پابلو پیكاسو» یكی از پركارترین و بانفوذترین هنرمندان قرن بیستم است كه در زمینه نقاشی، مجسمه‌سازی، قلمزنی، طراحی و سفالگری، هزاران اثر خلق كرده است. او مكتب «كوبیسم»[*] را به همراه «جرجیس براك» (Georges Braque) در میان نقاشان جا انداخت و فن درآمیختن رنگها بر پرده نقاشی را به عالم هنر معرفی كرد.
پیكاسو در بیست ‌و پنجم اكتبر سال 1881 در «مالاگا»، شهری در اسپانیا به دنیا آمد. او فرزند یك نقاش تحصیلكرده به نام «جوز روئیزبلنكو» (Jose Ruis Blanco) و «ماریاپیكاسو» (Maria Picasso) بود و از سال 1901، نام خود را به نام خانوادگی مادرش تغییر ‌داد. پابلو از همان دوران كودكی به نقاشی علاقه پیدا كرد و از ده سالگی نزد پدرش كه معلم یك آموزشگاه هنری بود، اصول اولیه نقاشی را یاد گرفت.

وی در سال 1895 به همراه خانواده به «بارسلونا» رفت و در آنجا در آكادمی هنرهای عالی «لالنجا» (La Lonja) شروع به تحصیل كرد. دیدار او از مكانها و گروههای مختلف هنری تا سال 1899 در پیشرفت هنریش بسیار تأثیرگذار بود. در سال 1900 میلادی، اولین نمایشگاه پیكاسو در «بارسلونا» تشكیل شد. وی در پاییز همان سال به پاریس رفت تا مطالعاتی در ابتدای قرن جدید داشته باشد و در آوریل 1904 در پاریس اقامت كرد و با آثار «امپرسیونیست» خود به شهرت رسید.
پیكاسو در اوقات فراغت از تنها ماندن خودداری می‌كرد و به همین دلیل، در مدت كوتاهی، حلقه دوستانش كه شامل «گیلائوم آپولنییر»(Guillaume Apollinaire)، «ماكس جاكب» (Max Jacob) و «لئواستین» (Leo Stein) و همچنین دو دلال بسیار خوب به نامهای «آمبوریسه ولارد» (Amborise Vollard) و «برس‌ول» (Berthe Weel) بود، شكل گرفت. در این زمان، خودكشی یكی از دوستانش تأثیر بدی بر پابلوی جوان گذاشت و در چنین وضعیتی، دست به خلق آثاری زد كه از آن به عنوان «دورة آبی» (Blue Period) یاد می‌كنند. وی در این دوره، بیشتر، چهره آكروباتها، بندبازان، گدایان و هنرمندان را نقاشی می كرد و در طول روز، در پاریس مشغول تحقیق بر روی شاهكارهایش در «لوور» (Louvre) بود و شبها به همراه هنرمندان دیگر در میكده‌ها وقت می گذراند. پابلو پیكاسو در دوره آبی، بیشتر، رنگهای تیره را در تابلوهای نقاشی خود به كار می‌گرفت. اما پس از مدت كوتاهی اقامت در فرانسه، جعبه رنگ او به رنگهای قرمز و صورتی تغییر پیدا كرد. به همین دلیل، این دوره را «دوره رز» (Roze Period) می‌نامند. در این دوران، به دلیل دوستی با برخی از دلالان هنر، شاعر آن زمان «ماكس‌جاكب» و نویسنده تبعیدی آمریكایی، «گرترود استین» (Gertrude Stein) و برادرش «لئو» (Leo) كه اولین حامیانش بودند، سبك او به میزان قابل توجهی عوض شد؛ به گونه ای ‌كه تغییرات درونی او در آثارش نمایان است. تغییر سبك او از دوره آبی به دوره رز، در اثر مهم او به نام «لس‌دیموسلس اویگنون» (Les Demoiselles Ovignon) قابل مشاهده است. كار پابلو پیكاسو در تابستان سال 1906، وارد مرحله جدیدی شد كه بیانگر تأثیر هنر یونان، شبه جزیره ایبری و آفریقا در اوست. وی سبك «پرتوكوبیسم» (Protocubism) را به وجود آورد كه از سوی منتقدین نقاش معاصر مورد توجه قرار نگرفت. در سال 1908، پابلو پیكاسو و نقاش فرانسوی «جرجیس‌براك» متأثر از قالب «امپرسیونیسم فرانسوی»، سبك جدیدی را در كشیدن مناظر به كار بردند كه از نظر چندین منتقد از مكعبهای كوچكی تشكیل شده است. این سبك، «كوبیسم» نام گرفت. بعضی از نقاشیهای این دو هنرمند در این زمینه آنقدر به هم شبیه هستند كه جدا كردن آنها از یكدیگر بسیار مشكل است. 
این نقاش بزرگ در سال 1918 با «الگا» (Olgo)، رقاص بالت، ازدواج كرد و در پاریس به زندگی خود ادامه داد و تابستانهایش را نیز در كنار ساحل دریا سپری می‌كرد. او از سال 1925 تا 1930، درگیر اختلاف عقیده با «سوررئالیستها» بود و در پاییز سال 1931 به مجسمه‌سازی علاقه مند شد و با ایجاد نمایشگاههای بزرگی در پاریس و زوریخ و انتشار اولین كتاب خود، به شهرت فراوانی رسید. 
در سال 1936، جنگ داخلی اسپانیا تأثیر زیادی بر پیكاسو گذاشت؛ به گونه ای ‌كه نشانه های آن در تابلوی «گورنیكا»  ( (Guernico (1937) به چشم می خورد. در این پرده نقاشی بزرگ، بی‌عاطفگی، وحشیگری و نومیدی حاصل از جنگ به تصویر كشیده شده است. پابلو اصرار داشت كه این تابلو تا زمانی كه دموكراسی كشور اسپانیا به حالت اول بازنگشته، به آنجا برده نشود. این تابلوی نقاشی به عنوان یكی از جذاب ‌ترین آثار در موزه‌ مادرید سال 1992، در معرض نمایش قرار گرفت.
در حقیقت، پیكاسو در طول جنگ داخلی اسپانیا و جنگ جهانی اول و دوم، كاملاً بیطرف بود و  با جنگیدن با هر كشوری مخالفت می‌كرد. شاید این تصور به وجود آید كه او انسان صلح‌طلبی بوده، اما تعدادی از هم عصرانش از جمله «براك» بر این باور بودند كه این بیطرفی ناشی از بزدلی‌اش بوده است. 
او با وجود كناره‌گیری از جنبش استقلال‌طلبی، حمایت كلی خود را از چنین اعمالی بیان می‌كرد و بعد از جنگ جهانی دوم به گروه كمونیست فرانسه پیوست و حتی در مذاكره دوستانه بین‌المللی در لهستان نیز شركت كرد، اما نقد ادبی گروهی از رئالیستها در مورد پرتره «استالین» (Stalin)، از علاقه پیكاسو نسبت به امور سیاسی كمونیستی كاست.
وی در سال 1940 به یك گروه مردمی پیوست. شمار زیادی از نمایشگاههای پیكاسو در طول زندگی این هنرمند و در سالهای بعد از آن برگزار شد كه مهمترین آنها در موزه هنر مدرن نیویورك (1939) و در پاریس (1955) بود. این نقاش اسپانیایی در سال 1961‌ با «جاكوئیلین‌ركو» (Jacqueline Roque) ازدواج كرد و به «موگینس» (Mougins) رفت. پابلو پیكاسو در آنجا به خلق آثار با ارزش خود همانند نقاشی، طراحی،‌ عكسهای چاپی، سفالگری و مجمسه‌سازی تا زمان مرگش یعنی هشتم آوریل سال 1973، ادامه داد. زمانی كه به سن هشتاد سالگی رسید، انرژی دوران جوانیش را از دست داده بود و بیشتر خلوت می‌گزید. همسر دوم او «جاكوئیلین‌ركو» به جز دو فرزند پیكاسو، «كلاد» و «پالوما» (Claude and Paloma) و دوست نقاش سابقش، «فرنكویس‌گیلت» (Francoise Gillot)، به هیچ كس اجازه ملاقات با او را نمی‌داد. گوشه‌گیری پابلو پیكاسو بعد از عمل جراحی پروستات در سال 1965، شدت بیشتری یافت و با به كارگیری تمام نیرویش از جسارت بیشتری در كشیدن تابلو برخوردار شد و از سال 1968 تا سال 1971، سیل عظیم نقاشیها و صدها قلمزنی بشقاب مسی در معرض دید عموم قرار گرفت. در این دوران، آثار او از سوی بسیاری از رویاپردازان نادیده گرفته شد؛ به گونه ای كه «داگلاس كوپر» (Dauglas Coper) از آثار پایانی او به عنوان آثار یك پیرمرد عصبانی در اتاق مرگ یاد می كند.
 این نقاش و مجسمه‌ساز اسپانیایی با خلق آثار خود، گام مهمی در هنر مدرن برداشت. پیكاسو در آفرینش و نوآوری سبكها و فنون نقاشی بی‌نظیر بود و استعداد خدادادی او به عنوان یك نقاش و طراح، بسیار بااهمیت است. او در كار كردن با رنگ روغن، آبرنگ، پاستل، زغال چوب، مداد و جوهر بسیار توانا بود و با ایجاد آثاری در مكتب «كوبیسم»، استعداد بی‌نظیر خود را به بهترین شكل به كار گرفت و با وجود آموزش محدود علمی (كه تنها یك سال از دوره تحصیلاتی را در آكادمی رویال مادرید گذراند)، تلاش هنرمندانه‌ای را برای تغییر جهت فكری خود به انجام رساند. از پابلو پیكاسو به عنوان «پركارترین نقاش تاریخ» یاد می‌شود. در حالی كه دوستانش به او توصیه می‌كردند كه در سن هفتاد و هشت سالگی دست از كار بردارد، اما همچنان به فعالیت خود ادامه می داد. مرگ او در حالی رخ داد كه با تعداد زیادی تابلو و آثار ارزشمند، متشكل از علائق شخصی و بدون در نظر گرفتن بازار هنر، یك ثروتمند به شمار می رفت. در سال 2003 خویشاوندان پیكاسو، موزه وقف شده‌ای را در زادگاه او یعنی «مالاگا» به نام «موسیو پیكاسو مالاگا» به راه انداختند.
پیكاسو دوره‌های هنری مختلف را گذراند كه كمتر هنرمندی به چنین تجربه بزرگی دست پیدا می‌كند. یكی از مهمترین دوره های كاری پیكاسو، «دوره آبی» بود. با وجود اینكه تعهدات كاری در فرانسه‌ اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم كمتر شده بود، شاید هیچ هنرمندی به اندازه پیكاسو در تعهد كاری خود، تلخی زندگی را تا این اندازه بزرگ نمایش نداد. این تلخی منحصراً در «دوره آبی» (1901-1904)، به اوج خود رسید. چنانكه از مجموعه رنگهای مالیخولیایی آن دوره با سایه روشن آبی و حاشیه تاریك آن بر می‌آید، بدون شك، تجربه فقر در سالهای اولیه زندگیش در پاریس و برخورد با كارگران و گدایان، تأثیر زیادی در كشیدن پرتره شخصیتها با احساس ترحم هر چه بیشتر نسبت به آنها داشته است. 
تابلوی «زن اطوكش»( Woman Jroning) در پایان دوره آبی با رنگهای روشنتر، اما همچنان با طرح غم‌افزای شامل سفید و خاكستری، فرسودگی و رنج پیكاسو را به خوبی نشان می‌دهد. طی مدت زمان كوتاهی، توجه پیكاسو از كشیدن نقاشی‌هایی با كنایه اجتماعی و مذهبی به سوی تحقیق در فضای دیگر و خلق آثاری جلب شد كه اوج آن در مكتب «كوبیسم» به ثمر رسید. پرتره «فرناند با روسری زنانه سیاه» (Fernande with a black Montilla) نمونه ای از آثار این دوره است. 
«كوبیسم» در سالهای تعیین كننده ( 14ـ1907)، به عنوان جدیدترین و بانفوذترین سبك هنری قرن بیستم بسیار مورد توجه قرار گرفت. زمان قطعی توسعه آن در طول تابستان 1911بود؛ همان زمانی كه «پابلو پیكاسو» و «جرجیس براك»، پا به پای هم و با این سبك نقاشی می‌كردند. تنگ، كوزه و كاسه میوه (Carafe, Jug and Fiuit Boul)، مراحل اولیه این سبك نقاشی پیكاسو را نشان می‌دهد. از نظر شكل و قالب، توده‌ای از وهم و خیال را در خود داشته و با اینكه از وجهه نمایشی آن كاسته شده است، اما قابل چشم‌پوشی نیست. در سیر تحولی این سبك، «براك» و «پیكاسو»، كوبیسم تحلیلی را تقریباً در موضوع اختلال حواس كامل به وجود آوردند كه در بین آثار پیكاسو، «ارگ‌زن» (Accordionist) تركیب گیج كننده‌ای از این نوع بود. چندی بعد، پیكاسو مرگ كوبیسم را با یادگاری زندگی آرام «ماندولین و گیتار» (Mondolin and Guitar) در طول مهمانی شب‌نشینی در پاریس و در حضور شركت‌كنندگان كه فریاد می‌زدند، «پیكاسو در میدان رقابت مرد»، اعلام كرد. 
طی سالهای بعد، «پیكاسو» و «براك» تصورات ذهنی بیشتری را در نقاشیهای خود به كار بردند كه معمولاً از محیط هنركده‌ها و كافه‌ها گرفته می‌شد. آنها بدون كنار گذاشتن شیوه‌های كوبیسم تحلیلی، شیوه جدیدی را توسعه دادند كه «كوبیسم تركیبی» نامیده می‌شد. در این سبك، تركیباتی را با رنگهای گوناگون به وجود آوردند و در تابستان سال 1912، براك اولین مقوایی را كه چسب و گل‌رس و چیزهای دیگر را به آن می‌چسبانند، ساخت و پیكاسو نیز در تابلوی «پیپ، گیلاس جام و عرق ویوكس» (Pipe, Glass, Bottle of vieux Marc)، از همین شیوه پیروی كرد. به این ترتیب، كدری رنگ‌ كارهای قبلی او از بین رفت.
از سال 1927 تا 1929، پابلو پیكاسو به طور استادانه‌ای، استقلال خود را در آثارش به دست آورد. از دیگر فعالیتهای او، تابلوی «كارگاه هنری» (The Studio)، به سبك «كوبیسم تركیبی» است كه به اثر توانا و برجسته ای تبدیل شده است. در تابلوی «كارگاه هنری»، تصاویر از طریق مجسمه نیم‌تنه در سمت چپ و پرتره تمام قد در سمت راست، به شكل ابتكاری و بسیار عالی قابل تشخیص است. او به حقیقت اشیای نمایش داده شده تكیه می‌كند و مجسمه نیم‌تنه در این تابلو كه سه چشم دارد، ممكن است ویژگیهای شخصیتی پیكاسو را در اثر هنری خود منعكس سازد. آنچه كه می‌توان از روی این تابلوهای پرارزش فهمید، این است كه اثر متقابل حقیقت و خیال، دغدغه مهمی در تمام طول زندگی پیكاسو بوده است.
نوع مطلب : زندگینامه هنرمندان و نویسندگان بزرگ ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
pourrashidi
یکشنبه 13 فروردین 1391
پنجشنبه 19 مهر 1397 05:37 ق.ظ

Tips very well considered!!
levitra 10 mg prezzo levitra 20mg cheap 20mg levitra buy levitra generic buy levitra buy levitra generic generic levitra levitra 20mg levitra 10 mg prezzo buy levitra 10mg
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:53 ب.ظ

You stated it really well.
cialis daily dose generic rx cialis para comprar look here cialis order on line costo in farmacia cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis dosage amounts low dose cialis blood pressure cialis 30 day sample dose size of cialis canadian drugs generic cialis
پنجشنبه 15 شهریور 1397 03:00 ق.ظ

Regards. Great information!
where cheapest cialis cialis 5 mg buy acheter cialis meilleur pri dosagem ideal cialis click here to buy cialis cialis 5 mg cialis in sconto cialis uk next day buy cialis online nz buy generic cialis
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:58 ب.ظ

With thanks! Loads of data.

canadian pharmacys northwest pharmacies mail order canadian medications by mail aarp recommended canadian online pharmacies northwest pharmacies online online pharmacy canada canadian pharmacy buy vistagra online safe canadian pharmacy uk delivery buy viagrow
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:36 ق.ظ

Terrific facts. Kudos.
viagra 100mg buy viagra where viagra online cheap where to buy viagra uk how can i get viagra uk blue pills buy viagra tablets where can i buy the cheapest viagra uk buy viagra buy viagra cheaply
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:27 ق.ظ

You have made the point!
cialis generico en mexico we like it cialis soft gel price cialis best india cialis 100mg cost cipla cialis online achat cialis en europe cialis coupons printable chinese cialis 50 mg cialis online cialis online nederland
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:28 ب.ظ

This is nicely put! !
cialis 20 mg best price cialis prezzo al pubblico cialis lilly tadalafi cialis preise schweiz cialis 20mg preis cf recommended site cialis kanada acquisto online cialis cialis generico generic cialis 20mg tablets prezzo di cialis in bulgaria
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:08 ق.ظ

You actually expressed this perfectly.
buy generic viagra online uk viagra tablets online buy viagra super active online sildenafil usa get viagra uk where can we buy viagra buy real viagra online cheap online viagra no prescription buy viagra soft can i buy viagra
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:24 ق.ظ

You said that wonderfully.
tarif cialis france generic cialis if a woman takes a mans cialis look here cialis order on line tadalafil tablets cialis kaufen wo cialis efficacit generic cialis in vietnam we recommend cheapest cialis 5 mg cialis coupon printable
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 03:53 ق.ظ

Beneficial forum posts. Regards!
buying cialis overnight price cialis best buying cialis overnight generic cialis tadalafil only best offers 100mg cialis we use it 50 mg cialis dose if a woman takes a mans cialis cialis 20 mg best price cialis 5 mg funziona we recommend cialis best buy
جمعه 7 اردیبهشت 1397 07:00 ب.ظ

You definitely made your point.
are there generic cialis cialis tadalafil online cialis generique generic cialis soft gels are there generic cialis cialis taglich brand cialis generic cialis lilly tadalafi ou acheter du cialis pas cher interactions for cialis
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:03 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
how to buy viagra online without prescription cheapest viagra with prescription online viagra without prescription viagra prices uk sildenafil pills how to get a viagra prescription where can i buy sildenafil online where to buy viagra in store buy viagra online india viagra uk prescription
جمعه 17 فروردین 1397 07:45 ب.ظ

Point effectively regarded..
cialis dose 30mg cialis 20 mg effectiveness cialis 5mg opinioni cialis generico canada discount drugs cialis cialis cipla best buy cialis rezeptfrei legalidad de comprar cialis cialis 20mg cialis online
جمعه 3 فروردین 1397 04:09 ب.ظ

Amazing quite a lot of superb info!
cialis tablets for sale buy cialis online legal cialis herbs cialis 5mg cialis canadian drugs cialis super acti acheter cialis meilleur pri cialis price thailand import cialis only best offers cialis use
یکشنبه 27 اسفند 1396 11:08 ب.ظ

Well spoken indeed. .
cialis diario compra cialis pas cher paris how to buy cialis online usa online cialis generic cialis in vietnam compare prices cialis uk american pharmacy cialis generic low dose cialis cialis herbs where to buy cialis in ontario
جمعه 17 آذر 1396 06:51 ب.ظ
Thanks a lot for sharing this with all people
you really realize what you are speaking approximately!
Bookmarked. Kindly also seek advice from my site =).

We can have a link alternate contract between us
پنجشنبه 16 شهریور 1396 09:32 ق.ظ
Thanks designed for sharing such a nice thinking, piece of writing is nice, thats why i have read it completely
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:35 ب.ظ
Wow, this article is pleasant, my younger sister
is analyzing these kinds of things, thus I am going to tell her.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:11 ق.ظ
I'm impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that's both educative and engaging,
and without a doubt, you've hit the nail on the head. The
issue is something that not enough men and women are speaking intelligently about.

Now i'm very happy I came across this during my search for something
regarding this.
شنبه 23 اردیبهشت 1396 01:18 ق.ظ
This is really interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post.
Also, I've shared your website in my social networks!
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 03:59 ب.ظ
I do trust all the ideas you have presented for your post.
They're very convincing and will definitely work.
Nonetheless, the posts are too brief for newbies.

May you please lengthen them a bit from subsequent time?
Thanks for the post.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 08:53 ق.ظ
What's up, yes this post is actually nice and I have learned lot
of things from it about blogging. thanks.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
سیستم افزایش آمار هوشمند تک باکس
تبادل ترافیک
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای تاریخچه جهان محفوظ است